רקע

                                        

התאחדות המדבירים מזהירה מהחוק החדש: "האסון הבא יגיע במהרה"

                          

שלום רב,

 

שמי עמית כהן ואני משמש כיו"ר "התאחדות המדברים בישראל" ומדביר מוסמך בעל וותק של שלושים שנות ניסיון בענף ההדברה.

במשך כארבע שנים התנהלו במשרד להגנת הסביבה דיונים רבים בעניין הצעת חוק הסדרת העיסוק בהדברת מזיקים, הגענו לדיונים עם צוות מקצועי בכדי להשמיע את קולנו ולהתריע על הסכנות הטמונות בהצעת החוק המדוברת,  אך לצערי הרב נפלנו על "אוזניים ערלות".

אני פונה אליכם בכל לשון של בקשה כי לא תתנו יד למחדל הנורא הזה, באם יעוגן החוק בנוסח שהוגש על ידי המשרד להגנת הסביבה, אני חושש מאוד שהאסון הבא יגיע במהרה ועליו יהיו חתומים כל מי שיתמוך בהצעת החוק הלקויה.

ענף ההדברה קיים מקום המדינה מבלי שיהיה מעוגן תחת חקיקה מוסדרת. אף על פי כך, התחום התנהל בצורה מקצועית ואחראית תוך הקפדה על סטנדרט עבודה גבוה כאשר המדבירים המוסמכים מלווים את עובדי ההדברה.

בתחום זה ישנם שני עוסקים עיקריים:

מדביר מוסמך– עובר הכשרה של 9 חודשים ולאחר מבחני הסיום מקבל רישיון המתיר לו לטפל בכל סוגי המזיקים ובכל מקום ללא הגבלה, למעט איוד בגז.

עובד הדברה–  עובר  קורס עזרה ראשונה בהרעלות ולאחר מכן עובד צמוד להנחיות ולהוראות הניתנות בע"פ ובכתב מהמדביר המוסמך על בסיס יומי, תוך קבלת מענה מהיר ומקצועי לכל שאלה העולה מהטיפול בשטח.

 

 

הצעת החוק כפי שהוצעה על ידי המשרד להגנת הסביבה

1.       החוק החדש יוצר מדרג של ארבעה סוגי מדבירים (דבר שיצור בלבול אצל הציבור)מדביר דירות מגורים- (מדביר בסיסי) –  לאחר קורס קצר יקבל היתר לבצע פעולות הדברה  למזיקים מסוימים בתוך דירות מגורים, אך ללא כל הגבלה ברכישת חומרים מסוכנים.  מסתמן ועולה מכך כי מדביר בסיסי שרק סיים את לימודיו, ללא כל ניסיון, ללא כל ליווי והדרכה בשטח, ללא פיקוח צמוד, יוכל להיכנס לתוך דירת מגורים ולהשתמש בכל חומר הדברה שיחפוץ בו

 

ברצוני להדגיש כי הדברה בתוך דירות מגורים היא מורכבת ומסכנת חיי אדם!

האם ייתכן כי מדביר מוסמך שעבר הכשרה של 9 חודשים ומדביר בסיסי שעבר הכשרה קצרה כלשהי יוכלו לרכוש את אותם חומרים מסוכנים ? !

 

2.       העיסוק בהדברת דירות הינו עונתי ומתנהל בחודשי הקיץ, מאחר ומדביר בסיסי יכול לעבוד אך ורק בתוך דירות, בחודשי החורף אותו מדביר יהיה מובטל ויאלץ לפנות לתחומי עיסוק שונים בכדי לכלכל את עצמו. ולכן במקום ליצור מערך עבודה מקצועי ויציב, תחום הדברת הדירות ינוהל על ידי "חאפרים" שיעסקו בתחום כהשלמת הכנסה בלבד. האם לכך מכוון החוק? האם כך מתכוונים להגן על שלום הציבור ?!

 

3.       לעומת זאת, עובד הדברה, כפי שהיה עד היום, עבד בכל מקום ולכן עבודתו לא הייתה מוגבלת לעונת הקיץ.  עובד הדברה עבד כאמור תחת פיקוח צמוד של מדביר מוסמך, תחת הנחיות ברורות. מדביר דירות בסיסי יהיה לבדו בשטח, ללא ניסיון, ללא השגחה וללא מענה במקרה של בעיה!

 

4.       בנוסף, המדרג החדש כפי שצוין בהצעת החוק יביא למצב בו יהיה צורך בהזמנת שני מדבירים שונים בכדי לבצע טיפול באותו הבית-  מדביר בסיסי רשאי לטפל רק במזיקים מסוימים, ואילו מדביר מוסמך רשאי לטפל במזיקים אחרים שדורשים יותר ניסיון וידע.

 

דוגמאאם יוזמנו שני מדבירים לטפל באותה הדירה, מדביר בסיסי ומדביר מוסמך, כל אחד לטיפול במזיקים שונים.במקרה של הרעלה- איך ידע הרופא המטפל איזה טיפול להעניק לנפגע? איך ידע הרופא איזה מבין שני המדבירים גרם להרעלה?

 

5.       החוק החדש ישלח הביתה את כל עובדי ההדברה המנוסים ובמקומם השוק יוצף במדבירים "עונתיים" חסרי כל ניסיון.

אני חוזר ומבקש- אל תתנו יד לשליחת אלפי עובדי הדברה מקצועיים ומנוסים הביתה, אל תפגעו בפרנסתם ואל תפגעו בביטחון הציבור!

 

6.       בכל הדיונים בהם נכחתי חזרתי והדגשתי כי מניסיוני רב השנים, אין לי כל ספק כי ישנה חשיבות מכרעת לתקופת החניכה של המדביר בשטח. לא ייתכן כי מדביר בסיסי ייצא לשטח ללא סטאז' וללא ליווי מקצועי! לטענת המחלקה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה ישנה פגיעה "בחופש העיסוק". גם חוק יסוד מוגבל כאשר מנגד ישנה סכנה אמיתית לחיי אדם,  ואכן מדובר בסכנת נפשות!

 

 

תמוהה ביותר עמדת המחלקה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה. מדוע סטאז' מקובל בתחומים אחרים כגון: עריכת דין, ראיית חשבון וכו'? ואילו בתחום ההדברה אשר מהווה סכנה ישירה לחיי אדם מדובר בהפרה של חופש העיסוק?

 

במקום להרים את רף הביטחון לשמירה על הציבור, מורידים אותו!

 

המלצתי הינה כי אין כל צורך בביצוע טלטלה לעוסקים בתחום ההדברה כפי שמנוהל היום.

ברצוני להביא לעיונך הצעה אשר מתבססת על ניסיון של עשרות שנים בענף ההדברה.

עובד ההדברה, כפי שהינו מוכר כיום, ישודרג, וזאת לאחר שיעבור קורס מורחב בן 12 מפגשים עם דגש נרחב לזהירות ובטיחות. המדביר יהיה תחת השגחתו ופיקוחו של המדביר המוסמך וכפוף לחוק ולאכיפתו תחת המשרד להגנת הסביבה. לאחר שנה של ניסיון בתחום יוכל עובד ההדברה להחליט אם לעבור את מסלול ההכשרה ולקבל תעודת "מדביר מוסמך" ולהיות עצמאי או להמשיך לעבוד בפיקוחו של מדביר מוסמך (כפי שקורה היום).

כך פועל ענף ההדברה עשרות שנים, הניסיון מוכיח שזו השיטה הבטוחה ביותר וישנן מאחוריה הוכחות של אפס פגיעות בנפש.

כמו כן, אם יוחלט לפעול בשיטה זו, נרוויח את כל עובדי ההדברה המקצועיים, בעלי ותק וניסיון בשטח, נשמור על חופש העיסוק של אלפי עובדי ענף ההדברה שעוסקים שנים רבות בתחום ונמנע שליחתם הביתה ופגיעה בפרנסתם.

 

עם זאת, במידה ולא תקבל את הצעתי בעניין עובד ההדברה, ברצוני להציג חלופה נוספת (אך פחות טובה וכברירת מחדל) אשר באה לתת מענה לביטחון הציבור.

 

1.        מדביר דירות (בסיסי) –  מדביר הדירות יורשה לטפל בכל סוגי המזיקים המצויים בבתים ובדירות, לרבות: פשפש מיטה, עש המזון, טרמיטים וכו'.

למעט איוד בגזים, שכן רק מדביר מוסמך בעל הכשרה מתאימה מוסמך לכך.

מיותר לציין כי הטיפול בכל המזיקים בבית הינו באותם התכשירים ועל כן מיותר לחלוטין להפריד בין סוגי המזיקים. יתרה מכך כאשר רק מדביר אחד יטפל ימנע אסון אשר עלול להיגרם במידה ויכנסו שני מדבירים לאותה הדירה לטפל במזיקים שונים.

כמו כן, יש להוריד היתרים לביצוע כגון: משרד עד 500 מטר, עד 6 קומות בבניין וכו',

מאחר ואין אפשרות אמיתית לאכוף ולפקח על כך.

 

2.       הכשרה למדביר דירות– מדביר הדירות יעבור קורס בן 12 מפגשים למשך שלושה חודשים, מפגש בן שמונה שעות פעם בשבוע.

 

3.       סטאג' למדביר הדירות–  תקופת התלמדות למשך שנה תחת פיקוחו ואחריותו של מדביר מוסמך, במהלך ההתלמדות יורשה מדביר הדירות לטפל במקומות נוספים כגון: משרדים, חצרות, מסעדות וכו'.

 

 

בסיום תקופת ההתלמדות יוכל לבחור מדביר הדירות:

 

א.      לעבוד בצורה עצמאית בדירות בלבד

ב.      להמשיך לעבוד תחת פיקוחו של מדביר מוסמך ללא הגבלה בסוגי העסקים

ג.        להמשיך להכשרה של מדביר מוסמך ולהיות עצמאי

 

4.       נהלי זהירות– בחומר הנלמד כיום אין כל התייחסות לנהלי הזהירות אותם יש לעדכן את הלקוח כגון: פעולות טרם הטיפול ולאחרי הטיפול.

 

5.       המלצות על נושאים שחייבים להיכלל בחומר הלימוד של מדבירי דירות:

 

א.      שימוש בחומרי הדברה- מיהול, ריכוז וכו'

ב.      אזהרות ובטיחות ללקוח

ג.        טוקסיקולוגיה

ד.      מילוי של יומן פעולות הדברה

ה.      מודעות אזהרה לציבור

 

 

המגמה לפיה יש להפוך את השוק ולשנותו מן הבסיס הינה מוטעית, חסרת תועלת והגרוע מכל -מסוכנת! אם בבטיחות ובשלום הציבור עסקינן אז הרי שפיקוח צמוד של מדביר מוסמך ועריכת סטאז' מעלה משמעותית את ביטחון הציבור.

 

 

 

בברכה,

עמית כהן,

יו"ר התאחדות המדבירים בישראל,